Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Aids Ve Hiv Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

HIV enfeksiyonu 3 aşamada insan vücuduna yerleşir. İlk aşamada akut enfeksiyon veya serokonversiyon durumu yaşanır enfeksiyona maruz kalınır.

2 ila 6 hafta içinde gerçekleşir. Bağışıklık sistemi HIV’e karşı savunmasızdır. Akut enfeksiyon semptomları, diğer viral hastalıklara benzer hatta griple karıştırılır.

Akut HIV enfeksiyonunun ilk belirtileri:

Baş ağrısı
İshal
Bulantı ve kusma
Yorgunluk
Ağrıyan kaslar
Boğaz ağrısı
Genellikle gövde üzerinde kaşıntılı olmayan kırmızı döküntü ve
Ateştir.

Sağlık çalışanlar, polis ve itfaiye gibi meslek çalışanları HIV için anti HIV ilaçları ile korunurlar. Bu ilaçlar kan temasından sonra 1 saat veya 1 gün içinde alınmalıdır. HIV antijeni enfeksiyondan sonra antikor üretir hassas testler uygulanır. HIV bulaşmasını önleyen bu ilaçlar yan etkilere de sahiptir.

Çoğu insan HIV virüsü kaptığını geç anlar hatta anlamaz. Haftalar sonra bazı belirtileri görür. İkinci aşamada, İlk serokonversiyon döneminden sonra, bağışıklık sistemi HIV ile savaşmayı bırakır. Belirtiler kaybolur, uzun süreli yayılım başlar ve virüs kişiden kişiye bulaşmaya başlar. 10 yıldan fazla sürebilir.

Belirti vermeden bu kötü virüs hücreleri öldürür bağışıklığı çökertir. Kan testleri ile ortaya çıkar. Zamanla AIDS vücuda iyice yerleşir. Dikkat çeken belirtiler şunlardır:

Zaman zaman yorgun olmak
Boyun veya kasıkta şişmiş lenf düğümleri
10 günden fazla süren ateş
Gece terlemeleri
Açıklanamayan kilo kaybı
Ciltte morumsu noktalar
Nefes darlığı
Şiddetli, uzun süreli ishal
Ağız, boğaz, veya vajinada mantar enfeksiyonları
Kolay morarma veya açıklanamayan kanama.