Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Ağrıları Önleyici Efsaneler Ve Daha Etkin Çözümler

Kronik ve dayanılmaz olan ağrılarımızdan hepimiz kurtulmak isteriz ve en etkili çözümü ararız.

Yüzyıllar boyunca bunu tamamen çözme konusunda başarısız olduk ve yalan yanlış efsanelere inandık. Araştırmacılar modern tıpta bunun mümkün olduğunu umutla bildirmekte. Ağrı kesici şifaların kullanıldığı yeni alanlar ve tekniklerden bahsedilmiştir. Önyargısız ve subjektif bir biçimde ağrıyı çeken hasta iyice sorgulanmalı ve duyduğu ağrıyla ilgili tüm detaylar önce öğrenilmelidir.

Kopuk iletişim sonucu yanlış tedaviler öneriliyor ve ağrılar daha da artıyor. Nesnel ağrı yoğunluğu yeni yöntemlerle ölçülerek doktorlara ağrının yeri ve şiddeti tam olarak saptanabiliyor. Böylece doktorların işi kolaylaşırken tedavide daha etkin olunuyor. Beyne giden sinir hücreleri ve damarları ağrıları ileterek acı duymamızı sağlar.

Ağrıları beyne ileten sodyum kanalı ile bir tür protein arasında bağlantı bulunmuştur. Bu kanalın duyarsızlaştırılması ve blokajlanması ile sinirler ağrı duyusunu kaybedecektir. Yüksek yoğunlukta protein oranı görsel biçimde görüntülenir ve bu denge sağlanır. PET görüntüleme tekniği burada yardımcımızdır. Sinir hasarı ve ağrının dışında diğer ilgili durumlarda büyük ölçüde önlenebilir.