Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Ağrıları Azaltmak İçin Nefes Egzersizleri

Ağrı ve acılarımızı hafifleten nefes egzersizleri ve taktikleri nelerdir? Baş, sırt, diş ağrısı ya da herhangi bir ağrı için nefes egzersizlerini mutlaka uygulayın.

Bilinçli nefes alma verme ile ağrılar yenilebilir. Derin ve yavaş nefes alıp verilmelidir. Vücut rahatlar ve gerginlik azalır. 3 bölümde tamamlanan egzersizlere başlayalım.

Düz bir şekilde oturun. Ellerinizi minderin üzerine koyun. Derin bir nefes alıp havayı karnınıza doldurun. Nefes verirken yumuşak davranarak havayı dışarı verin. Burundan alın, ağızdan verin.

Nefes aldığımızda hava karnımıza dolmalı göğüs kafesimiz şişerek öne çıkmalı. Ciğerlerimizdeki oksijeni hissetmeliyiz. Bir saniyeliğine kalıp nefesinizi tutun. Yavaşça da verin. Omurgalarınızın sırayla inip kalktığını bu süreçte hissedin.

Nefes alıp verirken vücudun nasıl değiştiğini gözlemleyin ve bir iki saniye nefesinizi tutarak bekleyin. 10-20 tekrar günlük bu egzersizleri yapmak ağrılara çok iyi gelir. Sırt üstü düz oturarak ya da uzanarak yapılabilirler. Dinlenmek ve rahatlamak iyi bir terapidir.