Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Ağrıdan Korkmak, Ağrının Kendisinden Daha Kötü Olabilir

Kaçınılmaz son olan ağrılarla karşılaştığımızda ya da başlayacağını hissettiğimizde korkarsak çözüm üretemeyiz.

Acizlik hastalık konularında istenmeyen bir durumdur. Çünkü paniğe kapılarak tedaviyi ve iyileşmeyi düşünemeyiz. Küresel sağlık araştırmalarına göre, ağrıdan korkmak, ağrının kendinden bile kötü. Örneğin dişçiden korkanlar çoktur ve diş ağrısı ne kadar dayanılmaz olursa olsun, dişçiye gitmeyi sürekli ertelerler. Gelecekteki tarihlere bu korkulan doktor randevuları sürekli ertelenir.

Bir hastalık veya rahatsızlık ertelenmemelidir. İşte asıl korkmanız gereken de budur. Ertelemek demek boyutunu ileriye taşımak ve tehlikeli bir riski göze almak demektir. Belki de ağrılarınız kalp sorunu, beyin sorunu, mide böbrek, bağırsak veya başka bir organın sorunudur ve işaretidir. Uzun süre boyunca ağrı yaşayan kişiler ileride durumun kötüleşmesinden de korkar.

Ağrı süreçlerini iyice bilmek ve anlamak önemlidir. Hiç geç kalmadan,ertelemeden tedaviye gitmek şarttır. Korkuları azaltın ve bitirin, sadece odaklanın ve uzman doktor kontrolünde muayenenizi olun. Teşhisinizi öğrenin ve hemen tedaviye başlayın. Korkup çekinmeden ilaç ya da tedavi şeklini reddetmeden uygun yolları deneyin. Gecikmeler ağrılı durumlarda tatsız sonuçlar getirebilir.