Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Ağrı Ve İltihaplanmayı Azaltan Yiyecekler

İltihaplanmayı, eklemlerde şişliği ve ağrıyı azaltmanın en basit yolu doğru beslenmektir.

Ağrıyı artıran besinleri tüketirsek daha çok acı çekeriz. Eklemlerde şişme, ağrı, ayak bileği, parmak arası gibi yerlerde romatoid artrit yaşanması olasıdır. Hareket kapasitemizi engellemesine izin vermemeli, romatoid artrit ve iltihaplanmalı ağrılara karşı doğru beslenmeliyiz.

İyi yağları tüketin. Omega 3 ve zeytinyağı ağrı gidericidir. Omega 9 da içeren oleik asitli yağlar, zeytin, üzüm, avokado gibi bitkisel yağlara yönelin. Kalbi ve beyni de korur.
Balık tüketin. Kırmızı et aksine ağrıyı artırır. Kolesterol, tuz ve yağ oranı minimum olan hatta olmayan balık eti ise ağrı keser.
Kuruyemiş ve meyveler. Öğün aralarında tüketin. Fındık, ceviz, badem, ayçekirdeği, elma, erik, yabanmersini, kiraz, ananas, böğürtlen, kivi ve çilek tüketilmelidir.
Sarımsak. Güçlü ve sağlıklı gıdaların başında gelir. Şiş ve ağrılı eklemler için birebirdir. Ağrılı iltihaplanmalı yaralar ve rahatsızlıklarda tüketilmelidir.
Fesleğen, biber, kekik, maydanoz, biberiye, zerdeçal gibi bitkilere yönelin.
Çikolata. %70 saf kakao içeren şekersiz çikolata da ağrıyı azaltır. İltihaplanmayı tedavi edici etkiye sahiptir. fındıkla güzel bir ikilidir.
İltihap giderici besinlerden sonucusu da çaydır. Limon ilave edilen yeşil çay, bitki çayları ve sebze suları da çok etkilidir.