Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Ağrı Tedavisinde Uyarlanmış Botoks Tekniği

Sheffield Üniversitesi’nden Profesör Bazbek Davletov liderliğindeki 11 araştırma enstitüsünden 22 bilim adamı bir ekip kurarak botoksun ağrılar üzerindeki etkileri üzerine çalışmıştır.

İnflamatuar ağrıya aşırı duyarlılığı hafifleten yeni bir molekül üzerinde durulmuştur. Clostridium botulinum ve genel olarak sırasıyla Botox ve tetanoz toksini olarak bilinen Clostridium tetani nörotoksinlerin aktif ve etken içerikleri istenmeyen toksik etkileri azaltabilmektedir. İstenmeyen ağrı sinyallerini bu yöntemden yola çıkaran Botox tekniğiyle önlemek böylece mümkün olabilir.

Botoks ile nöronal iletişim engelleniyor, ağrı sinyali beyne gönderilmiyor direkt sinirle irtibatı kesiliyor. Tetanoz bileşeni burada çok etkili, çünkü merkezi sinir sistemini hedef alıyor ve sinirsel iletişimi kesiyor. Nörolojik alanda çok başarılı olan bu iki elemanın işbirliği inanılmaz. Sadece ağrılarda değil çeşitli nörolojik ağrı ve diğer sorunların da tedavisinde bu ikili kullanılabiliyor.

Kronik nörolojik hastalıklar ve epilepsi (sara) tedavisinde de etkililer. Botox ve tetanoz nörotoksinler klinik uygulamalar için büyük umut taşımaktadır. Bu molekül güçlü olduğu kadar felci de önleyici özelliktedir. Enjeksiyon halinde uygulanan bu moleküller felci, felç sonrası ağrıyı ve nörolojik sorunları önlüyor. Yaşam kalitesini artırıyor. Bu tür bloker ve türevleri hakkında çalışmalar sürmektedir. Yeni hedefleri kanser önleyici maddeler bulmaktır.