Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Ağrı Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Asetaminofen grubu ilaçlar (Tylenol , Aspirin -Free Excedrin), Ibuprofen gibi steroid olmayan anti- enflamatuar ilaçlar (Motrin ve Advil – veya naproksen – Aleve ve Naprosyn), kullanılır.

Ateş düşürür, kas ağrılarını dindirir, rahatlatır, şişlik ve iltihaplanmayı giderir. Ağrıya neden olan hormonların ve maddelerin işleyişini keser. Beyindeki ağrı sinyallerini engeller. Topikal ağrı kesiciler de mevcuttur. Krem ve losyonlar ağrılı kas ve artritli cilt ve vücuda uygulanır. Topikal ağrı kesicilere bazı örnekler Aspercreme , Ben- Gay , Icy Hot ve Capzasin – P ilaçlarıdır.

Bunlar reçetesiz alınabilen ilaçlardı. Reçeteli ağrı gidericiler ise, kortikosteroidler, opioidler, antidepresanlar ve antikonvülsanlardır. İlk grup, şişlik, kızarma, kaşınma, alerji ve iltihap görülen ağrılarda alınır. Ağrıyı kontrol eden ha ve enjeksiyon şeklindedir.

Opioidler akut ağrılarda kullanılır; morfin, fentanil ve kodein gibi. Antikonvülsanlar tipik nöbet bozuklukları tedavisinde kullanılan ilaçlardır ayrıca ağrıyı giderici ilaçlardır. Karbamazepin ( Tegretol ) , gabapentin ( Neurontin ) ve pregabalin ( Lyrica ) buna örnektir. Damar ve deri altından uygulanan tedavi şekilleri de vardır. Antidepresanlar ile de ağrı kesilebilir. Doktorunuz size en uygun ağrı kesici tedaviyi önerecektir.