Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Ağrı Kesiciler İşe Yaramadığında Neler Yapılabilir?

Büyük bir sağlık problemi olan ağrılarla başa çıkmak her zaman kolay değildir.

Ağrı kesicilerin devre dışı kalması hayatımızı zorlaştırır. Ağrı kesiciler işe yaramadığında ağrılarımızla nasıl başa çıkabiliriz? Ağrı kesiciler geçici olarak ağrıyı bastırır ancak sorunu çözmez. Kronik ağrı kontrolünde bu ilaçları kullanmak ise risklidir. Lupus ve fibromiyalji ateşle birlikte vücut ağrılarının da sebebidir. Ağrı kesici ilaçların yan etkileri yararından ağır basabilir. Ki yan etkilerinde yine ağrı olabilir.

Kronik ağrılar varsa hiçbir zaman hızlı düzelme görülmez. Kırık bir bacak akut ağrıdır ve nispeten daha hızlı tedavi edilebilir. Diyabet ve kanserin getirdiği ağrılar ise kroniktir ve zor iyileştirilir. Doktorunuz size en uygun ağrı giderici tedavi ve ilacı önerecektir. Ağrının kaynağı bulunmalı ve sorun kökten çözülmelidir.

Mesela ağrınız omuzdaysa ameliyat önerilebilir. Fizik tedavi ya da yaşam değişiklikleri önerilebilir. Terapiye katılıp ağrıyla ilgili düşüncelerimizi sorgulayabiliriz. Bazen ağrımız yokken bile ağrı var gibi hissederiz. Bu sorun da ruhsal nedenlerden kaynaklanır. Olumlama ve pozitif düşünceyle de ağrılardan arınmak mümkündür. Ağrıya dikkat çekme ve farkındalık önemlidir. İlaçlar yanıt vermediğinde alternatif tedavilere başvurulabilir. Bitkiler, masaj, fizik terapi, akupunktur ve merhem bunlara örnektir.