Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Ağrı İlaçlarına Bağımlı Olabilir Miyiz?

Kronik ağrı kontrolünde ilaçlara sarılırız ve bağımlı olduğumuzu anlayamadan iş işten geçer.

Bağımlılığın sonuçları ise yıkıcı olabilir. Bu riski sınırlamanın yolları var. Ağrısı olan her şeyden önce bir ağrı kesiciye başvuruyor. Evde olan ilk ilacı ağzına atıveriyor. Reçetesiz olsa bile aklımıza gelen ilk ağrı kesiciye sığınıyoruz. Morfinden bile yüksek etkili olabilen ilaçları içiyoruz. Bağımlılık ciddi bir durumdur bir şeye duyulan sonsuz sınırsız özlem ve kavuşma arzusudur.

Gereksiz yere ilaç içmek bağımlılıktır. Kontrolümüzü kaybederiz ve hayatımızı sıkıntı altına sokarız. Bağımlı kişilerde ilacı almayı bırakılınca yoksunluk belirtileri ortaya çıkar ve baş dönmesinden tutun da birçok yan etkisi vardır. Bazı insanlar bağımlı olmaktan korktuğundan ağrı kesici almak istemez.

Yanlış tedavi edilen ağrı durumunda ruh hali bozuklukları, depresyon, intihar düşüncesi gibi yaşam kalitesi azalması sorunları görülür. Bir ilacı içmeden önce kullanım kılavuzunu okuyun risk faktörlerini değerlendirin.

Öykünüz, bağımlılık durumunuz, depresyon, anksiyete, düşünce bozukluğu sorunlarınız var mı ilaç alırsanız nasıl etkilenir burada yazar. İlaç yerine alternatif tedavi seçeneklerinizi düşünün. Fizik tedavi, akupunktur, ameliyat veya doğru beslenme, bitkisel beslenme gibi seçimler de var. Kendinize en uygun ilacı seçin. Reçeteli ve doktor tavsiyesi ilaçları kullanın.