Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Ağrı Hassasiyeti Değiştirilebilir Mi?

Kronik ağrılar tüm dünyada insanları etkileyen bir sorun. Onu yöneten yatay moleküler mekanizmalar tam olarak çözülememiş.

Yeni bir İngiliz araştırmasına göre ömür boyunca ağrı duyarlılığı yaşam tarzı ve çevresel etkenlerle değişebiliyor. Yani bir birey zamanla bazı etkenlerle ağrılara daha duyarlı olabilir ve ağrılarını daha çok hissedebilir. Ters olarak ağrılarını yoğun yaşayan biri zamanla bu hassasiyetini kaybedip daha az yaşayabilir. Vücutta değişimlere neden olan genetik tepkilerle bu süreç başlıyor. Bu gen hareketi epigenetik olarak biliniyor. Ağrı duyarlılığı sanıldığı kadar da esnek değil.

Bu durum belli genleri devre dışı bırakıyor. Ağrı eşiği uygulaması ikiz kardeşler üzerinde test edilmiş ve bu sonuçlar elde edilmiştir. Kan örnekleri ve DNA ları izlenmiştir. İkizler arasında da ağrı algılaması farklı hissedilebilir. Epigenetik seçici olan hassas genler ile ağrı eşiği her DNA da farklıdır. Analjezik ve ağrı kesiciler verilmiş ve tepkilerin çok farklı olduğu görülmüştür. Genetik ve çevresel etkenler ilaç tedavileri ile ağrı hassasiyeti değiştirilebilir.