Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Ağızda Oluşan Sağlık Problemleri, Nedenleri Ve Çözümleri

Soğuk yaralar ağızda oluşan ve en bilinen rahatsızlıktır. Kabarcıklar şeklinde oluşabilir ateş ve soğuk algınlığı bu hastalığı tetikler.

Uçuk olarak da bilinen bu yaralar virüs yoluyla geçer kişiden kişiye öpücük gibi temaslarla geçebilir. Veya ortak kullanılan mutfak eşyaları yoluyla havluyla da geçebilir. Krem ve merhemler hızlı iyileşmede rol oynar. Sık ve kötüleşen yaralara reçeteli ilaç verilebilir. Genelde uçuk gibi yaralar üst dudakta olur.

Candida mayası sebepli pamukçuk da bir diğer rahatsızlıktır. Yaşlı ve bebeklerde sıkça görülür. Bağışıklığı zayıf kişilerde görülür antibiyotik, diyabet ilacı veya kortizon gibi ilaçlar verilebilir. Ağzımızı sildiğimiz virüslü bir bezden kapılabilir. Doktora gitmek şarttır.

Ağız ve dilde küçük kabarcıklar enfeksiyon, hormonlar, stres ve yetersiz vitamin alımından dolayı oluşur. Dil, yanak ve diş etleri üzerinde gelişebilir. Bir iki hafta sürer. Daha ciddi durumlarda uyuşturucu kremler reçeteli ilaçlar veya lazerli tedavi uygun görülebilir.

Yanak içi ve diş etlerinde liken rahatsızlığı da beyaz ve kırmızı parlak lekeler şeklindedir. Döküntü halindedir tedavi gerekmeyebilir. Ağız kremleri verilebilir kronik durumlarda ağız kanseri riski vardır. Cilt, kafa derisi, tırnak ve genital bölgeyi etkileyebilir.

Temporomandibular çenede görülen eklem sorunudur. Yüz kulak ve boyunda şiddetlenebilir. Ağrı ve yara görülür. Diş sıkma nedenlerinden biridir. Ateş, baş ağrısı, yutma sorunları görülür. Tedavisinde dinlenme ağız koruyucu ilaç ve cerrahi mümkündür.

Buz veya sert şekerler yüzünden diş gıcırdatma ve diş sıkma nedenleriyle diş çatlakları oluşabilir. Kalıcı diş hasarı ve kaybı ve ağrı görülebilir. Diş şekillendirme uygulanabilir.
Diş boşlukları, apse ve renk değişikliği. Düzenli diş fırçalama diş ipi kullanımı ve dişçi kontrolü gerekir. Aksi halde enfeksiyonlar dişleri etkiler.

Ağız kokusu ise diyabet ağız kuruluğu veya başka bir durumun belirtisi olabilir. Kötü kokutan şeyler yenmemeli düzenli dişler fırçalanmalıdır.