Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Ağız Sağlığı Genel Sağlığı Da Etkiliyor

Diş eti hastalığı olan kişilerde ağız bakterileri yoğun oluyor ve bu da kalbi olumsuz etkiliyor.

Ağız bakterileri ve diş eti hastalıkları genel olarak tüm sağlığı bozuyor. Bazı hastalıklar da ağız sorunlarına yol açabilir. Diyabet vücudun enfeksiyona karşı direncini azaltabilir . Yüksek kan şekeri dişeti hastalığının gelişim riskini artırabilir. Kan şekerinin düşük tutulmasını zorlayabilir. Dişler fırçalanmalı ve diş ipi kullanılmalıdır.

Ağız kuruluğu yapan ilaçlar vardır. Kronik çürük ve diş eti hastalıkları Antihistaminikler , dekonjestanlar , ağrı kesiciler ve antidepresanlar ile artabilir ve gelişebilir. Stres ve sinirlilik diş taşı yapabilir. Kortizol hormonu yüksek üretilir diş etinde hasar meydana gelir. Osteoporozda diş kaybı görülür. Kırılgan çene kemiği ve dişler riske girer.

Diş eti bakterileri kemikleri zayıflatır ve zayıf kemiklerle beraber dişler dökülebilir. Dişlerde gri lekeler, pamukçuk, siğil, kabarcık ve plak birikimi de HIV ve AIDS kaynaklı olabilir. Böbrek hastalıkları diş kaybına neden olur. Diş eti hastalıkları erken doğuma neden olabilir. Aynı şekilde erken doğumda diş sorunları yaşanabilir.