Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Ağız Kokusu Kanser Belirtisi Olabilir Mi?

Ağız kokusu yani nefesimiz sadece sigara, sarımsak, soğan gibi şeylerden mi kokar, ardında bir hastalık belirtisi mi vardır?

Sigara içmek akciğer kanseri sebebidir. Akciğerlere dolan sigara dumanı nefesin de kötü kokmasına nedendir. Kanser hücreleri birçok kanserli hastada ağız ve nefes yoluyla kendini belli eder. Havadaki kimyasallar yoluyla parmak izi işlevi gibi kendi izini belli eder. Kanser kimyasalı nefesten anlaşılabiliyor. Alkol ölçer ve nefes baskı ölçüm testleri ile bazı kanser türleri teşhis edilebiliyor.

Hastalık hakkında bilgi veren uyaran dedektörlü testler nefesteki aldehidler, hidrokarbonlar, alkoller, ketonlar, esterler, nitriller ve aromatik bileşikler gibi maddelerin konsantrasyonlarını ölçer ve sonuç verir. Mide hastalıkları ülser gibi mide sorunlarının da teşhisinde ağız kokusu önemlidir. Astım, KOAH, sistik fibroz, solunum yolu enfeksiyonları, akciğer hastalıkları da diğer ölçülen hastalıklardır. Tüberküloz, Alzheimer ve Parkinson hastalıkları da nefes testine tabi olabilir. Nefes testleri biyopsiye aktarılabilir.