Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Ağır Uyku Apnesi Yaşayanlara Öneriler

Uykudan kalkınca yorgun hissedenler genelde uyku apnesi yaşayan kişilerdir. Uyku sırasında farkında olmadan hava yolları tıkanır ve nefes kesintileri yaşanır.

Horlama ve nefessiz kalma durumu sonunda kalitesiz bir gece uykusu alınır ve sabahında hemen hissedilir. Uyku apnesinin ortak belirtileri, horlama, uykululuk hali ve nefes nefese kalma durumudur. Kalıcı kronik olanında yüksek sesle horlama, solunum duraklamaları, uyanma saatlerinde aşırı uyku hali görülür.

Aşırı belirtileriniz varsa doktorunuzla görüşün. Kendi horlamanıza uyanıyorsanız durum daha da ciddidir. Gün içinde yorgunluk uykululuk ve baş ağrıları görülür. Yemek ve konuşmalar arasında uykuya daldıkları görülür. Öğleden sonra uyumak isterler ve her yerde sızabilirler.

Nefesin kokması ve aşırı idrara çıkma da diğer belirtileridir. Kuru ağız hava giremeyen ağız içi ve kötü nefes sorunlarıdır. Ağızları açık uyusalar dahi nefes almada zorluk çekebilirler. Standart tedavisi sürekli pozitif havayolu basıncı tedavisidir. CPAP cihazları bu işi yapar.

Böbreklerde idrarı kontrol eden hormonları uyarır, nefesi düzenler. Bu cihazla yapılan tedavi sonuç verir fakat yan etkileri de vardır. Onlar ise, ağrı, ruh hali değişiklikleri, depresyon ve konsantre sorunlarıdır.