Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Ağaçların Arasında Yürümek Bağışıklığa Ve Strese İyi Geliyor

İşte, evde, okulda, arabada giderken ve birçok yerde stres bizi bulabilir. Stresli olmak bağışıklık sistemimizi de çökertir.

Bağışıklık sistemi zayıfladığında hastalanırız, kötü hissederiz. Yorucu ve sinir bozucu bir durumla karşılaşırız. Hayatın her anında stresle mücadele etmeyi bilmemiz gerek. iyi yönetilemeyen stres, kalp hastalığı, yüksek tansiyon, obezite, diyabet gibi ciddi ve riskli sağlık sorunlarına da neden olur. Çünkü öncelikle vücudu savunan bağışıklık sistemi devre dışı kalır.

Amerikan yaşam tarzına göre, hızlı, üretken ve tempolu yaşayabilirsek stresle ve sorunlarla baş edebiliyoruz. Günlük rutin içinde hızlı her yere yetişmeye çalışan verimli olmaya çalışırken yorulan kişiler strese yakalanıyor. Dayanıksızlık burada başlıyor vücut ve zihin yorgun düşüyor ruhsal sorunlarla beraber stres başlıyor.

Loyola University Chicago Stritch Okulu’nda aile hekimliği profesörü Dr Aaron Michelfelder vücudumuzu gençleştirmek için uykunun çok gerekli olduğunu vurguluyor. Stresin ve hastalıkların önleyebiliyor. İyi ve kaliteli uyku herkes için gerekli. Uykusuz kalırsak ertesi gün sinirli ve depresif oluruz verimsiz bir gün geçiririz. Stresli günün ardından beden ve zihin hastalıklara müsaittir.

Doktorumuza göre bunlarla başa çıkmanın en iyi yolu ruhu dinlendiren bir yerde yürüyüş yapmaktır. Sessiz bir ormanda ağaçların arasında yürümek ruhu besler. Orman ve doğa yürüyüşleri ruh sağlığı için çok önemlidir. Stres hormonlarını azaltır moral verir sağlıklıdır. Kan basıncını da düşürür. Japon araştırmacılara göre de yürüyüş kanser riskini azaltır. Bitkiler, böcekler ve ağaçlar ruhu ve bedeni onarır.