Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Adım Adım Göz Problemleri Ve Çareleri

Göz bozuklukları nelerdir, uyarı işaretleri nedenleri ve tedavi seçenekleri nasıldır?

Bulanık görme, gözde kararmalar, noktalanmalar, gece parlaması zararsız da olsa can sıkar. Bir hastalığın erken belirtisi de olabilir. Katarakt, miyop ya da glokom. Sizde hangisi var? Endişeniz varsa derhal bir göz doktoruna danışın.

Renk körlüğü testi. Uzakta sol tarafta bir sayı görüyorsunuz, bu sayı 3 ise muhtemelen renkleri normal görüyorsunuz. Eğer sayı 5 ise renk körlüğünüz olabilir. Görüş merkezinde bir simüle durumu belirir. Kadınları az etkileyen bu sorun, erkeklerin %10unda görülüyor. Renkli gözlük takmak çaresidir.
Uzağı görememe (Miyop). Miyopi gözlük, lens veya cerrahi ile tedavi edilir.

Yakını görememe (Hipermetrop). Gözlük veya cerrahi ile tedavi edilebilir.
Astigmatizm de göz merceğinin ekseninde kaymalar oluşması durumudur. Genelde numaralı gözlük ile tedavisi sağlanır.
Glokom. Yüksek göz tansiyonu ile optik sinir bozulmasına yol açan bir rahatsızlıktır. İlaç ve cerrahi ile tedavi edilir. Düzenli göz muayeneleri 40 yaşından sonra yaptırılmalıdır.

Katarakt. 80 yaş sonrası sıkça görülür. Görüş sislenir okumak, sürmek, görmek zordur. Diyabet, sigara, uzun süre güneşe maruz kalma risklidir. Lens veya cerrahi kullanılır.
Tavuk karası göz bozukluğu, tembel göz hastalığında göz damlası ve ilaçlar da verilebilir.
Göz bakımına önem vermeli ve düzenli muayeneye gitmeliyiz. Güneşte gözlük kullanmalı, numaralı gözlüğümüzü sürekli kullanmalıyız. A vitamini almak da gereklidir.