Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Adet Öncesi Sendromunun Belirtileri Nelerdir?

Premenstrüel (adet öncesi dönemi) sendromunda belirtiler yumurtlama ve kanamanın başlamasıyla beraber görülmeye başlar. Yumurtlama daha önce gerçekleşir ve bu andan itibaren kanama başlamadan 1-2 gün önceden adet belirtileri başlar. 150’den fazla belirti söz konusudur. Zaman zaman strese ve diğer faktörlere bağlı olarak bu belirtiler daha şiddetli görülebilir.

Ortak fiziksel belirtiler; şişkinlik, kilo alımı, yorgunluk, enerji eksikliği, baş, eklem, kas ağrısı, bel ağrısı, memede şişme ve hassasiyet, tatlı, tuzlu gıda isteği, az ya da çok uyku, cinsel istekte azalma, kabızlık ya da ishal, davranış ve his değişimleri, üzgün, depresif ruh hali, öfke, sinirlilik, saldırganlık, kaygı, uyku hali, odaklanma problemi, sosyal uzaklaşma ve içe kapanma genel olarak görülür.

Şiddetli olarak görülebilen semptomlar ise; depresyon, sinirlilik ve sinirsel bozukluklardır. Belirtiler adet kanamasından itibaren 2-3 gün içinde geçer. Adet sendromları başka sağlık sorunlarını kötüleştirebilir. Onlardan bazıları; ruhsal sorunlar, migren, nöbet bozuklukları, irritabl bağırsak sendromu, astım, kronik yorgunluk, alerjidir. Doğru tedaviyi uygulamak adına bu belirtileri bilmek önemlidir.