Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


A’Dan Z’Ye Osteoporoz Hakkında Bilgiler

Osteoporozda kemik yoğunluğu düşmekte ve kemikler zayıflamaktadır. 30 yaşından sonra güçlü olan kemikler gitgide güç kaybeder. 50 yaş üstü kadınlarda yoğundur.

 

Omurga şekli değişir ve daralır, küçük kırıklar – spinal kompresyon kırıkları en yaygın olanlarıdır. Kalça kırıkları kalıcı olabilir hareket sorunlarına hatta ölüme bile neden olabilir. Bilek, pelvik ve diğer bölgeleri etkileyebilir. Kemik kaybı doğal yaşlanmanın bir sonucudur. Kemik yoğunluğu kaybedilir. Kadınları daha fazla etkileyen osteoporoz menopozdan sonra artar. Kemik mineral yoğunluğuna testlerle bakılabilir. 50 yaş üzeri kadınlarda 65 yaş üzeri erkeklerde sıkça görülür.

 

Eski bir kemik sorunu öykünüz varsa ailede varsa veya menopoz başlamışsa görülebilir. DXA (dual X-ışını soğurma)ile kalça ve omurga kemik yoğunluğunu ölçmek için düşük doz X-ışınları kullanır. Test en az 15 dakika sürer. Kalsiyum yönünden zengin gıdalarla beslenin, süt tüketin süt ürünleri tüketin. Somon, ringa ve ton balığı tüketin. Yeşil sebzeler, magnezyum ve D vitamini alın. Kemik güçlendirici takviye ilaçları alınabilir. Yaşınıza göre uygun egzersizleri mutlaka yapın. Pasif oturmayın kemikler hareket ister. Yoga ve pilates ve yürüyüş idealdir. Asla geç kalmadınız, haydi hemen harekete geçin. Kemik yoğunluğunu artıran tedaviler de tıpta mümkün seçenekler arasında.