Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Acı Biber Kolorektal Kanseri Önlüyor Mu?

California-San Diego Üniversitesi profesörlerinin araştırmalarına göre kapsaisin maddesi içeren acı biber bağırsak ve kolorektal bölgede kanser oluşumu riskini azaltıyor.

Fareler üzerinde deneyler yapılmış ve ağrı reseptörleri incelenmiştir. Keşfedilen duyu nöronları ortamdaki ısı asit ve baharatlı kimyasalların hücre hasarına karşı koruyucu olduğu görülmüştür. TRPV1 hızlı bir molekül olarak tarif edilen acı molekülüdür ve acı biberde bulunur. Bağırsak tümörlerini bastırır. Bağırsaklarda kanser büyümesini önler ve durdurur. Bu reseptör tüm sinir sisteminde yer alan konvansiyonel işlevi olan bir etkendir. Epidermel büyüme faktörü uyarıcı ile işler. S

inyal bozulursa tümör büyüme riski artar. Hücre içi tümör büyümesi kontrol dışında kalırsa kansere dönebilir. Doğrudan negatif bir geri besleme oluşturulur. Tümör gelişimi riski azalır ve pasifleşir. Kapsaisin içeren acı biberin tüketimi tümörün ve alıcıların ilerlemesini engeller. Vücut dokusu ile temas durumunda yanma hissine yol açar. İnsan ve memelilerde tahriş edici özelliği vardır. Acı biber çoğu krem ve ilaçta ağrıyı gidermede de kullanılır.