Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Acai Berry Ve Acai’Nin Faydaları

Güney Amerika’nın Kuzey bögesinde yaygın olarak yetiştirilen ve kullanılan son yıllarda alternatif tıp alanında etkisi büyük olan palmiye ağacı bitkisidir.

Meyveleri ilaç yapımında kullanılır. Genel sağlığı artırmak, osteoartrit , yüksek kolesterol , erektil disfonksiyon ( ED ) , kilo kaybı ve obezite sorunlarını önlemek ve tedavi etmek amaçlı kullanılır. Su kaybını önler, cilt güzelliğini korur. Kadınlar arasında güzelliği artıran besin takviyesi olarak da bilinir. Ham meyvesi yenebilir, suyu içilebilir. Dondurma, jöle ve likörlerde sıkça kullanılan bir meyvedir. Mor doğal rengi gıda boyası olarak da kullanılır.

Acai, antioksidan kimyasallar içerir. Antioksidanlar oksidasyon (oksijenler) ile kimyasal reaksiyonlara girer vücut hücrelerini zararlı etkilerden korur. Kızılcık, ahududu, böğürtlen, çilek ve yaban mersini gibi benzer türlerinden daha fazla antioksidan içerir.

 

Artrit, yüksek kolesterol, genel sağlık koşulları gibi sorunların tedavisinde etkilidir. Hiçbir maddeyle etkileşimi belirtilmemiştir. Hamile ve emziren anneler kullanmamalıdır. Bunun dışında yan etkisi belirtilmemiştir. Yaş, sağlık durumu, bazı diğer koşullara göre bazı kişilere önerilmeyebilir. Dozu hakkında yeterli bilgi yoktur. Doğal ürünler her zaman güvenilir aşırıya kaçmayan dozlarda alınmalıdır. Eczacınız ya da doktorunuzla görüşmeden acai berry kullanmayınız.