Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Abdominal Ağrıların Nedenleri Ve Tedavisi

Herkesin bir gün karın bölgesinin bir yerinde ağrı hissettiği görülür. Abdominal ağrılar karın ve çevresinde görülen ağrılardır.

Genelde nedenleri ciddi değildir ve kolayca tedavi edilir. Ağrılar hastalık belirtisi olabilir. Karın ağrılarının en yaygın türleri; mide ağrısı, keskin mide krampları ve karın sancılarıdır. En yaygın nedenleri ise şunlardır:

Hazımsızlık,
Kabızlık,
Mide virüsü,
Menstrüel kramp (adet sancısı),
Gıda zehirlenmesi,
Gıda alerjileri,
Gaz,
Laktoz intoleransı (süt ürünlerine duyarlılık),
Yaralar,
Pelvik iltihabi hastalıkları,
fıtık,
Safra taşları,
Böbrek taşları,
Endometriozis,
Crohn hastalığı,
İdrar yolu enfeksiyonu,
Gastroözofageal reflü hastalığı ( GÖRH ),
Apandisit.

Ateş, yemek yiyememe, kusma, dışkılama sorunu, ağrılı ve sık idrara çıkma, karına dokunamama, karında yaralar ve birkaç gün süren ağrılar belirtileridir ve hemen doktora gidilmelidir.

Doktorun sorduğu tüm sorulara doğru cevap verin ve sağlık durumunuzu ayrıntılı olarak anlatın. Bu ağrıların ne zaman başladığı, ne kadar sürdüğü, nasıl görüldüğü, gebelik durumunuz, alkol sigara kullanımınız gibi sorular gelecektir.

 

Gıda nedeniyle, mide reflüsü nedeniyle, iltihaplanma nedeniyle ağrılar oluşur. Nedenine bağlı olarak tedavi önerilir. Beslenme ve yaşam değişiklikleri, enfeksiyon ve iltihap giderici ilaçlar, apandisit ve fıtık durumunda cerrahi çözüm önerilir.