Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


9 Büyük Meme Kanseri Buluşu

1. Çalışma için bir sebebiniz daha var. Meme kanseri hastalarına egzersiz öneriliyor. Egzersiz ayrıca meme kanseri riskini de azaltıyor. Östrojen hormonunu salgılatıyor, kiloyu düzenliyor ve kansere karşı koruyor.

 

2. Kanserle savaşan gıdalar var. Hormonların iyileşmesini sağlayan sebze ve meyve tüketimiyle kansere yakalanma oranı %20 kadar azalıyor. Her gün en az bir avuç meyve tüketilmeli.

3. Risk altındaki kadınlar için yeni bir seçenek. Aile öyküsünde kanser olan kadınlar menopozdan sonra risk altında. Klinik deneylere göre plasebo etkili kanser ilaçları tedavide işe yarıyor. %73 oranında kanser riskini azaltıyor.

4. Meme yoğunluğuyla ilgili durumlar. Yoğun meme dokusu tespit edilirse sağlık taramalarına gidilmelidir. Bu durum 2 kat daha risklidir. Mamografi ve mamogram testleri yaptırılmalıdır.

5. Daha ileri teknoloji. Dijital mamografi taramaları ile gelişen teknolojik cihazlar sayesinde erken teşhis ve tedavi mümkün.

6. Kısa sürede güvenilir radyasyon. Cerrahi sonrası uygulanan radyasyon tedavisi daha yüksek etkinlikte ve daha az zararlı.

7. Kanserin geri gelmemesi için ek dokuların alınabilmesi de sevindirici bir gelişmedir.

8. Bazı ilaçlar. Kemoterapi ve Herceptin adlı ilaç bomba etkisiyle kanserli hücreleri öldürüyor. Ayrıca kemoterapinin yan etkilerini de azaltıyor.

9. Kemoterapide artık daha az saç dökülmesi. Kanserin erken evrelerindeyseniz saçlarınız daha az dökülür. Hastaların yaşam kalitesi yeni çalışmalarla artırılmaya devam etmektedir.