Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


7 Riskli Egzersiz Ve Öneriler

1. Başın arkasında tutulan denge çubuğu yaralanma sakatlanmalara neden olabilir.

Hareketli omuz eklemleri incinebilir düz tutulmazsa veya yanlış hareket yapılırsa sıkışmalar ve omuz çıkması görülür. Ensede tutulan bu pozisyon servikal vertebra nedenidir.
Doğrusu, güvenli bir şekilde bu çubuğu önümüzde tutmamızdır. Göğsün önünde bu hareketi yapın. Aşağı çekin ve üst karın kaslarınızı kullanın.

2. Yine baş ve omuz arkasında tutulan ağırlık çubuğu yerine yukarı doğru kaldırılan ve önde tutulan ağırlık çalışması güvenli olacaktır.

3. Çubuğu önümüzde birleştirdiğimiz ve dirsekleri üst yanlara açtığımız bir tutuş şekliyle kaldırır gibi üstten tutmamalıyız. Doğrusu, yanlara doğru açılan bir tutuş şeklidir.

4. Bacak sıkıştırma hareketinde, uzanırken ayak tabanlarıyla güç aldığımız esnek tahtayı rahat bir şekilde itip çekerek bacak çalıştırmalıyız. Sıkışık rahatsız pozisyon sakatlık yaratır.

5. Squat hareketi denilen çömelip sandalyeye oturur gibi yapma hareketini bacaklardan güç alarak eğilip kalkarak yapmalıyız. Bunun için bir alete gerek yok ayrıca sakıncalı da.

6. Kardiyo aletlerini güvenli olarak kullanın. Omurga, omuz ve dirsek sorunlarının yanı sıra fazla yüklenmeler veya aleti başka bir özellikte kullanmak yanlıştır. Eğim, direnç, hız her şey uygun seviyede olmalı.

7. Tüm vücudu çalıştıran egzersizleri seçin. Tek bir yere odaklanmayın.