Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


40 Yaşından Sonra Beslenme Değişimleri

Yaşlanmayla birlikte kilo durumunuzun da değişmesi gerekmez, ama sağlıklı beslenme düzenine geçmelisiniz.

Kadınlar 40’lı ve 50’li yaşlardan itibaren beslenme durumlarına dikkat etmeliler. Hormon aktiviteleri böylece daha sağlıklı işleyebilir. Hormonal değişiklikler vücut yapısını değiştirebilir. İnce kalma ve menopoz sorunlarını azaltmak için sağlıklı beslenmek gerek.

Balık. Kalp hastalıklarından korur. Haftada en az 2 kez tüketilmelidir. Somon ve alabalık omega 3 içerir.
İncelmek. Hormon seviyeleri, menopoz belirtileri ve hastalık riskleri sebebiyle fazla kilolarınızı verin. Kalp hastalığı ve meme kanseri riskini azaltır. Sıcak basmaları riski de azalır.
Kemikler için kalsiyum. Günde 1000-1200 mg kalsiyum almak gerekir. Östrojen desteği, kemik sağlığı için osteoporozu önlemek adına tüketilir.

Şişkinlik sorunları. Menopozda birçok kadın şişkinlik sorununu yaşar. Hormon dalgalanmaları buna sebeptir. Vücut aşırı su tutar, tuzu azaltmak gerekir. İşlenmiş karbonhidratı kesin. Sağlıklı lifler tahıllar tüketin. Meyve ve sebzeye önem verin.

İçki durumu. İçecekleri tüketmeden önce iki kere düşünün. Kırmızı şarap az tüketildiğinde kalbi korur. Menopoz döneminde alkolün yararından çok sakıncaları öne çıkar.
Soya. Bitkisel içerikli beslenmek gerek. Meme kanseri ve östrojen düzeyleri açısından soyalı ürünler tüketmeden önce doktorunuza danışın.

 

Buzlu bitki çayı için. Sıcak içecekler yerine ferahlatan şeyler için. Buzlu meyve çayları idealdir. Sıcak içecekler sıcak basmasına iyi gelmez. Kilo kaybı için de bu içecekler gayet uygundur.