Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


4-Saat Süren Ereksiyon İçin Yeni Kür

4 saatten fazla süren ereksiyon penise zarar verir ve ağrı yapar.

 

Bu hasar sonucunda cinsel yetmezlik görülmeye başlar. Balon çocuk tedavisinde kullanılan yeni bir ilaç kürü araştırmacılar tarafından bulunmuştur. Priapizm olarak adlandırılan bu durumda erkekler acı çeker ve anemi erkeklerde %40 daha fazla yaşanır bu durum. Şeker hastası erkeklerde erektil disfonksiyon ilaçlarının yan etkilerinde de bu durum görülebilir.

Bu rahatsızlıkta peniste şişkinlik ve ağrı görülür. 4 saatten fazla süren ereksiyon durumunda penise taze kan akışı kesilir. Penil fibroz denilen penis gövdesinde skar dokusu oluşumuna rastlanır. Sürekli ereksiyon bozukluğu anlamına gelir. İmmün yetmezlik ve ağrı yaşanır.

Gen tarafından yapılan enzim değişimi ile penil fibroz durumu azaltılır. Yeni bir uygulamada tedavi amaçlı bir ilaç keşfedilmiştir. Birçok hastayı tedavi eden hücre hastalığı kürü bulunmuştur. İlaç enjeksiyon halinde penise uygulanır. Kaslara hakim olur ve kan akışını kontrol eder.

Penis gövdesindeki aşırı kan miktarını azaltır. İğneyle kan geri çekilir cerrahi müdahale de yapılabilir. Kandaki adenozin aşırı miktarda penil fibroza neden olur. Uzun süren penis ereksiyonunda bu tehlikeli hastalık ortaya çıkar. Nadiren görülen bu durumda ilaç tedavisi mümkündür.