Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


2013’Ün İyi Ve Kötü Sağlık Trendleri

Her yılın sağlık trendleri gözden geçirilir. 2013 sonlanırken sağlıkta nerelere geldik görelim.

İyi egzersiz ve spor seçeneklerinden başlayalım. Su egzersizleri bu senenin faydalı aktivitelerindendir. Zumba, koşu, yüzme, yoga ve benzeri aktiviteler havuzda yapılabilir. Yüzme tüm kasları çalıştırır. Güç kazandırır ve kilo kaybına yardımcı olur. Yorgunluğu giderir, eklemleri onarır. Kuru arazideki aktivitelerden daha keyiflidir.

Eğlenceli ve motivasyonlu koşu programları da trend sporlardandır. Sevdiğiniz güzel yerlerde köpeğiniz veya arkadaşınızla birlikte koşuya çıkın. Sizi motive edecek birini seçin. Koşu bandı da işinize yarayabilir.

Sebzeyle beslenmek de bu yılın en yararlı sağlık trendlerinden biriydi. Kolesterol ve kan basıncı düzenlenir, birçok sağlıksız durum ortadan kalkar, kilo verilir.

Gelelim senenin kötü trendlerine. Spor salonu ve diğer gidilen kapalı mekanlarda bar ya da içecek/içki bölümünün olması çok kötü. Egzersizle alkol birbirine bağdaşmıyor. Şekerli, karbonhidratlı, gazlı, kafeinli içecekler spordan sonra tüketilmemeli.

Plates, halter, yoga gibi sporlar sıcak buharlı sauna gibi yerlerde yapılmamalı. Susuz kalma riskiniz var. Sıcaklıklar aktiviteye uygun olarak ayarlanmalı.
Çok yoğun egzersizler de kötü seçimlerdendir. Motive olun ama kendinizi aşmaya gerek yok. Sağlıklı ve düzenli aktivite yeterlidir.