Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


15 Yaşın Altında Gebe Kalanlar Hangi Riski Taşıyor?

Yeni bir araştırmaya göre 15 yaşından önce hamile kalan genç kızlar kendinden yaşça büyük partnerlerle beraber oluyor.

Bu belirsiz durum sonucunda da bebek aldırma vakaları sıkça yaşanıyor. 17 yaşından itibaren partner konusunda daha bilinçli hale gelen genç kızlar 15 yaş ve altında bilinçsiz ilişkilere giriyor. Halk sağlığı bilinçlendirme mücadeleleri ve kampanyalarından faydalanmak gerek. Aile içi eğitim konuşarak anlatarak çözümlenecek hassas konulardır bunlar.

Korunmayı bilmeyen korunmayı umursamayan unutan bu kızlar genelde gerçek aileleri ile büyümez. Kötü aile şartları ve çevresel etkenlerle yanlış yollara itilebiliyorlar. Bu gebelikler kürtaj düşük ya da ölü doğumla sonuçlanıyor. Gebelikten sonra evden kaçma gibi sağlıksız koşullarda gebelik sağlıksız tamamlanıyor hatta yarıda kalıp sonlanıyor.

30lu yaşlarda kadınların en aklı başında olduğu koşullar sağlanmış oluyor ve gebelikler daha sağlam geçiyor. Ekonomik ve ailevi şartlar zorlarken bir de küçük yaşta yaşanan gebeliği birçok genç kız kaldıramıyor. Cinsel eğitim ve korunma hakkında bilgilenmek şart. Bebeğini genç yaşta kaybeden küçük annelerin ruh sağlığı olumsuz etkileniyor.