Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


15 Yaş Altındaki Hamilelerde Görülen Riskler

15 yaşından önce hamile kalan genç kızlar kendilerinden hayli büyük birinden hamile kaldıysa genelde bebeği aldırmayı düşünüyor.

Yaşıtı ya da kendine daha yakın yaşta biriyle birlikte olduysa da bu konuyu daha az düşünüyor. %36 oranında 15 ila 19 yaş arasında gebelikler görülüyor. %17 si ise en az 6-7 yaş büyük biriyle cinsel ilişkiye giriyor. Bu istatistik çok ciddi bir sorunu yansıtıyor. Genç yaşta cinsel ilişki ve gebelik riskleri tartışılmalı halk bilinçlendirilmelidir.

Aileler bu yaşlarda çocuklarıyla konuşmalıdır. İstenmeyen durumlar ortaya çıkabilir. Küçük yaşta gebe kalan kızlar genelde ailelerinde mutsuz olanlar ve biyolojik annesiyle yaşayamayanlardan oluşuyor. %25 oranında korunma yöntemleri kullanılıyor. Ayrıca küçük yaşta yaşanan birçok gebelikte kürtaj ve düşük sonuçlarına rastlanıyor.

Erken doğum, düşük ve doğum kusurları sık görülüyor. Genelde ilk cinsel ilişkide ya da birkaç denemede gebe kalınabiliyor. Zihinsel ve ruhsal anlamda zorluk yaşayan boşlukta olan maddi sorunlar çeken genç kızlarda bu sorun yaşanabiliyor. Bu kadınlar ileride tekrar anne olma yaşını geciktirmeye çalışıyor hatta bu konudan uzak duruyor.