Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


10 Kilo Vermek İçin 10 Tavsiye

Birbirinize Destek Verin:

Diyetin %70’i motivasyondur. Bu konuda bir koça ihtiyaç duyarsanız yakın bir arkadaş ya da akrabanızı seçebilirsiniz. Ona diyetinizi nasıl uyguladığınızı anlatabilirsiniz. Böylece motivasyonunuza yardımcı olup, sizi kontrol altında tutabilir.

Süreci Kabullenin:

Bir haftada 10 kilo verilmez, bunu öncelikle kabullenelim. Aşırı diyet programına girip kısa sürede kilo vereceğinize bu nedenle inanmayın. Dengeli beslenme programı ile zamana yayılmış bir diyet sürecini kabullenelim.

Diyetisyen Kontrolü:

Bir diyetisyen eşliğinde 10 kiloyu vermek daha güvenli ve sağlıklı olacaktır. Kilo verme isteğinde kararlı olduktan sonra mutlaka bir diyetisyene başvurarak yola başlayın.

Şekerli ve Yağlı Yiyeceklerden Uzaklaşın:

Kilo vermek isteyen herkesin bildiği bir şeydir. Sadece salatanıza bir kaşık zeytinyağı koymak yeterli ve sağlıklı olacaktır.

Balığa ‘Merhaba’ :

Sağlık için ideal bir besin olan balık, diyet için de en iyi arkadaştır. Az kalorili ve bol omega3’lü balık en sık karşılaşacağınız yiyecek olmalıdır.

Hareket Şart Olmalı:

Sadece diyetlerle kilo vermek mümkün olmadığından yanı sıra spor da yapılmalıdır. Haftada en az 4 gün yürüyüş ya da bisiklet sürmeyi hayatınızın bir parçası haline getirmelisiniz.

Buzdolabını Kontrol Edin:

Abur cuburları buzdolabınızdan uzaklaştırıp, irade kaybı sırasında yenik düşmemek için bir temizlik yapmalısınız. Öyle ki buzdolabını her açtığınızda sağlıklı yiyeceklerle karşılaşmalısınız.

Öğün Atlamayın:

Öğle ya da akşam yemeğini atlayarak zayıflamaya çalışmayın. Böylelikle kilo verememenin ötesine geçip, sağlıksız beslenmiş olursunuz.

Öğün Piramidi:

Diyetinizin temeline öğün piramidini yerleştirin. Kahvaltı ve ara öğünü sağlam yapın, akşam yemekleriniz hep hafif olsun. Bunu bir kural haline getirin.

İçeceklere Dikkat Edin:

Bol şekerli ve alkollü içeceklerden uzak durun. Onun yerine bol bol su için.

Meyve ve Sebze Tüketin:

Sebze ve meyveler diyet ve sağlık için ideal yiyeceklerdir. Günde en az 2-3 kez tüketilmesi gerekir.

Bilinçli Tüketin:

Yediğiniz yiyeceklerin içeriğindekileri görmek için ambalajı okuyun. Bilinçli bir alış verişi alışkanlık haline dönüştürün.